برای دستیابی به موفقیت، شایستگی هایت را زیاد کن ، نه ارزوهایت را

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

چگونه تفکر نقادانه شما را تبدیل به رهبر بهتری می‌کند؟

چگونه تفکر نقادانه شما را تبدیل به رهبر بهتری می‌کند؟

انسانها به حکم ضرورت زندگی،ناگزیر از بیان حوادث گوناگونی هستند، و بدین سبب دانسته یا ندانسته، آگاهی های پراکنده ای را درباره اشیا و امور فراهمآورده،آن ها را تعمیم می دهند وبرای خود،جهان بینی یا نگرشی جامع، میسازند.می توان جهان بینی هر فرد را فلسفه ی آن فرد نامید. هرفردی در زندگیخود فلسفه ای دارد که ممکن است از فلسفه فکری خود آگاه باشد،یا بدون توجه به آن، تصمیم گیری و عمل نماید

هدف بیشتر برنامه‌های مربیگری (Coaching) و توسعه‌ی رهبری (Leadership development) تغییر رفتار است، یا به عبارت دیگر ،هدف این برنامه‌ها کمک کردن به افراد برای شناسایی و تغییر رفتاری است که بر سر راه رهبری کارآمد، مانع ایجاد می‌کنند و مانع از رشد رفتار مرتبط با آن می‌شوند. اما چه اعتقادات و ارزش‌هایی محرک این رفتار هستند؟ در جلسات معمول مربیگری به مزایای تفکر و تأمل درباره‌ی شخصیت و اعتقادات توجه کمتری نسبت به مزایای تغییر رفتار می‌شود. شاید این مسئله در دنیای کسب‌وکار امروز که سرعت و تکنولوژی از عناصر کلیدی آن هستند، خیلی تعجب‌آور نباشد، زیرا زمان کمی برای دست کشیدن از کار و فکر کردن وجود دارد و افراد به دنبال نتایج سریع هستند. برنامه‌های مربیگری و توسعه‌ی رهبری، به ندرت به بحث در باره  توان مشخص ساختن دیدگاه فلسفی فرد می‌پردازند. اما شواهد زیادی حاکی از آن است که باید این‌کار را انجام دهند. 

 اخیراً تحقیقی توسط BMC Neuroscience انجام شده که نشان می‌دهد منطقه‌ی حساسی از مغز (ACC) در جریان امور مرتبط با تأمل شخصی فعال می‌شود. اهمیت ACC از آنجا است که  می‌تواند "تفاوت‌های میان حالت واقعی و حالت دلخواه را تشخیص دهد، باعث یکپارچگی و ارزیابی اطلاعات عاطفی، انگیزشی و شناختی شود و میزان توجه را تنظیم کند." به عبارت دیگر فعال کردن ACC ار طریق تأملات درونی می‌تواند باعث موفقیت کسب‌وکار شود. این‌کار از طریق کمک به رهبران برای شناسایی ارزش‌ها و اهداف استراتژیک، ترکیب کردن آنها با اطلاعات و اجرا کردن برنامه‌های عملیاتی قدرتمند صورت می‌گیرد.

واضح است که تأملات درونی باید در سطح مدیریتی و دیگر شرایط کاری انجام گیرند. یکی از راه‌های انجام این‌کار "مشاوره‌ی فلسفی" است. مشاوره‌ی فلسفی یا همان مربیگری روند رو به رشدی در عرصه‌ی بین‌المللی است که "درمان برای عقل سلیم" نامیده می‌شود، زیرا به افرادی که به لحاظ ذهنی در سلامت به سر می‌برند، کمک می‌کند که جهان‌بینی و اهداف‌شان را در مواجهه با چالش‌ها و تغییرات پالایش کنند.

اندیشه از زماني درون آدمي شكل گرفت كه او شروع به سخن گفتن كرد. و همين گفت و شنودها با همنوعانش بود كه موجب شد بشر در اعماق ساختارهاي فكري خويش، چالشها و تعارضات را كشف كند و با پرداختن به انها و حل و فصلشان معنايي تازه به زندگي بخشد.همين دست و پنجه نرم كردن با چالشهاي دروني موجب شد تا طبقه اي خرد ورز در جامعه پديد آيند كه نام آنها فيلسوف بود. فلاسفه همواره بدنبال راهی برای بهبود زندگی انسانها و ارائه ابزارهای فکری مناسب در جهت غنای معنای زندگی بوده و هستند، لذا فلسفه به عنوان هنر زندگي كردن،  شيوه‌اي براي تفكر و انديشيدن  بشر است. اهميت فلسفه تا بدانجاست كه روانشناسی را فرزند فلسفه مي‌دانند. 

فلسفه مربیگری مثبت می تواند باعث اثرات زیر شود:
-1 تعمیم و گسترش اخلاق انسانی در سطوح جامعه
-2 اثر گذاری در اقتصاد جامعه
-3 تعمیم و گسترش سلامت و بهداشت در جامعه
-4 فرهنگ سازی در ابعاد رفتاری افراد جامعه

مدیرعاملی را در نظر بگیرید که با اخم کردن به کارمندانش، دخالت در کار آنها و بی‌ارزش کردن نقش‌شان در سازمان، آنها را کوچک و تحقیر می‌کند. حال اگر این مدیرعامل به مشکلی برخورد کند، نمی‌تواند سراغ هیچ‌کدام از کارمندانش برود و با آنها مشورت کند زیرا او همه را از خود رانده است. مشاوره‌ی فلسفی می‌تواند به این فرد کمک کند که رفتار نامناسبش را محدود کند و ضریب مثبت بودن خود را از طریق تأمل کردن درباره‌ی شخصیت و ارزش‌هایش بالا ببرد. یکی از مدیرعاملانی که در چنین شرایطی قرار گرفته بود، اظهار داشت که خواندن آثار یک فیلسوف قدیمی (سقراط) و یک فیلسوف قرن بیستمی به او کمک کرد که با تیم رهبری‌اش مکالمات بهتری برقرار کند. استدلال فلسفی به همراه تغییر رفتار مثبت او را قادر ساخت که در سخت‌ترین شرایط بتواند شرکتش را رهبری کند.

رهبران می‌توانند درباره‌ی سؤالات مهمی که توسط چهار فیلسوف مشهور بیان گردیده، فکر کنند:
سقراط: چالشی‌ترین سؤالی که یک فرد می‌تواند درباره‌ی رویکرد فعلی من از من بپرسد، چیست؟

ارسطو: کدام فضایل شخصیتی بیشترین اهمیت را برای من دارند و من چگونه آنها را بیان می‌کنم؟

نیچه: چگونه می‌توانم "اراده قدرتم" را هدایت کنم، علایق شخصی‌ام را مدیریت کنم و متناسب با ارزش‌هایی که برگزیده‌ام، عملی را انجام دهم؟

سارتر: چگونه می‌توانم مسئولیت کامل انتخاب‌هایم و نتایجی را که در پی دارند به عهده بگیرم؟

پاسخ دادن به این سؤالات نیازمند این است که رهبر کسب‌وکار درباره‌ی مسائل عمیق فلسفی همچون ارزش و هدف تأمل کند. پاداش این تأمل کردن چیزی است که ارسطو نام آن را "خرد عملی" می‌گذارد. فکر کردن درباره‌ی این ارزش‌ها می‌تواند منجر به ایجاد تغییراتی در رفتار رهبر در خدمت رشد و موفقیت پایدار شود.

 


کوچینگ تیام
شرکت دانش بنیان و رشد کسب و کار